A 4-5-6-os számfogalom játékokkal történő kialakításáért

Az új játékot   

  • a csomagküldő szolgálatok  elterjedése. 
  • az Auchan,  Mancs őrjáratos kupongyűjtése
  • és a pár éve  félretett karácsonyi  csomagolópapírom 

ihlette. 


A játék  nagyon egyszerű.: 

A csomagküldő szolgálat az átalakított  dobókocka alapján viszi a házakba a  csomagokat. Mindegyik házba a dobásnak  megfelelő  mennyiségű "csomag érkezik ". Egyenlőre a külsejével kifelé, majd amikor  a csomagok  "kibontásra" kerülnek látható válik, hogy mit rejtenek a csomagok. .



Első játékoknál még nem kell  rögzíteni a bontást, de  később már hasznos, ha  le is  írják számokkal, kezdőbetűkkel, hogy lássák papírra lejegyezeve  amit megállapítanak a csomagok tartalmáról.


Ahhoz, hogy  még érdekesebb legyen a játék. készítettem  un. " ajándékokat" is azon "megrendelők" számára akik több , mint  6 tárgyat rendeltek. Amik természetesen véletlenül alakulnak ki, és a "csomagbontás " után  lesznek láthatóak.  Ezek a téglalap alakú  alátétek.

 Van  még egy   lehetőség a számolásra, maguk a csomagok borítói. Mert nem  egyformák , 4 különböző változatuk van, bár a mérteük egyformák ( pont  ez volt  az,  ami a papír  tárolására késztetett pár évvel ezelőtt, mert érzetem, hogy ezt még  valamire  jól fel lehet használni. S itt a lehetőség!  A dobás  általi menyiséget, a csomagok külleme  alapján is  lehet  bontani.


 Viszont  a külső nem határozza meg a "belsőt", mert egyrészt véletlenszerűen  ragasztottam fel a csomagok belsejére a képeket, másrészt több féle  " küldemény"  van,
 mint a csomagok külső  jellemzője


A játékot lehet ketten, hárman, vagy négyen  is játszani 

Az átalakított  dobókockáról is  pár  szó:

Bármilyen 1-6-os  dobokócka  egy  filctoll segítségével könnyedén átalakítható.

Az 1 pötty köré  a sarkokba  rajzolva újabbakat máris  5  pötty lesz.

A 2 pötty mellé 1-1- pötty  rajzolásával 4 pöttyöt kapunk.

A 3 pötty. szintén  kiegészhető a  két ürüs sarok ra rajzolt  pöttyel 5 értékűre.



Ebből  az következik, hogy gyakoriságban az 5 pötty  vezet   mert három 5 pöttyös oldal   lett az átalakítás során. 

 4 pöttyös  oldalból is  kettő lesz,  míg  6 pöttyből marad az 1(gyári) oldal. 

Ezzel a dobókockával  dobva , a csomagok összetételét  tekintve nagyon hatásosan gyakorják a gyerekek  4-5-6  felbontást.

Aki  ezt sikeresen megoldja  szintén kaphat jutalmat. Mégpedig: Mancs őrjáratos  figurákat . Virtuálisan  persze. Az egész elfér egy teásdobozban. Másfél dobozból pedig-  illendően a játékhoz-,csomagszállító  autót is készíthetünk pár perc alatt. 



-------------------------------------------------------------

A Dominó is könnyen alkalmazható a 4-5-6 mennyiség  rögzítésére, és a relációk gyakorlása is  egyszerre. 

Ha van két  dominó vagy dominó kártya  készlet, akkor  egy  gyors és jó hangulatú "párbajjal" máris a játék és gyakorlás összekapcsolása történhet meg.

Első lépésben azonban  ki kell  választani azokat a dominókat, amelyeken a két térfélen együtt nincs  több, mint 5  pötty. Korlátozott mennyiségünk lesz,a 0-0-tól  0-5-ig (0-1, 0-2, 0-3, 0-4, 0-5, 1-1, 1-2, 1-3, 1-4 , 1-2, 2-3, 3-1, 3-2,) Úghogy ezek elég gyors  jétékmenetet adnak, miközben  folymatosan a z 5-ön belüli  bontások gyakorlása  történik, viszont a játék egy  "párbaj" amit csk folyamtos  számolással lehet  lejátszani. 

 a Játék menete: 

Lefordítva. találomva kivesznek a szemben lévő játékosok a saját  dominóik közül egyet és felmutatják egymásnak. ,Könnyen el lehet  dönteni kinek van  több "pöttye"? Ő elvehet magának egy  piros korongot. Amennyiben döntetlen az állás, akkor mindketten 1-1 kék korongot  nyertek. 

Addig tart a játék,  amíg az összes  dominó el fogy. Közben  pedig  akaratlanul is rögzül bennük EGY ADOTT  MENNYISÉG .RÉSZEKRE OSZTÁSA.

A számkör  bővítés során természetsen egyre  több  dominó kerül "beválasztásba" a játék során. Így végső soron a 18-as  számkörig bővülhet ez a játék, miközben  a folyamatos gyakorlás biztosítja  a számok mennyiségi és bontásos alakjának rögzülését is.

------------------------------

Fontos szólnom a tudás  ellenőrzésről is. Kellenek az objektív pontos  adatok  a gyereknek is önmaga tudásának  értékéről!  A felnőttnek is kell valami  objektív mérce, hogy megtörtént-e  valóban az ismeret  tudássá  alkulása, . Hiszen csak  akkor lehet  a következő fokozatra lépni, ha  az adott  számkör  rögzült teljes mértékben. 

Nem azt mondom, hogy ne  játszanak a nagyobb számkörű játákokkal, de addig ne  hagyjuk jóvá az adott számkörbeli tudását, amíg az nem  tökéletes (vagyis  teljesen hibátlan)  Ez az elején  macerás egy kicsit, mert adott esetben  több napon  át  meg kell próbálkozni a "felméréssel" , de megtanulja a gyermek eközben , hogy mi az elvárás a számlálásban/számolásban . S ez  az igényesség kihat majd a fejlődésére.  megtanulja, hogy  addig kell  gyakorolnia (jelen esetben persze  "játszania" az adott játékkal , amíg a számolás, bontás  nem  tökéletes. 

Ez feladat  elkülönül  az  eddigi játékoktól, bár  a megjelenése   hasonló. (Lehet külön lapra elkészíteni én azonban a csomagküldős  játékom hátoldalra   készítetem el. )

 A gyereknek tetszés szerint  választva az állatok "tasakjába" rejtett  lapokon lévő  számolásokat  kell szóban elvégezni.  Egyszerre  csak egy lapot veszek ki . Akkor van  vége  amikor  minden   lap elfogyott. Közben ki fog derülni, hogy milyen területeken vannak bizonytalanságok, hibázások.  Ha vannak ilyenek ( s  bizonyára lesznek) akkor csak annyi  a dolgunk, hogy elmondjuk, holnap újra  megprólja.  S addig ne  adjunk neki a következő számkörből  ellenőrző feladatokat, amíg   az adott kör  nem tökéletes.  A lapocskákat összekeverve, másnap ugyanazok a feladatok más sorrenden, kerülnek elé. Amikor teljesen  hibátlan akkor mondjuk meg neki, hogy teljesítette a célt! Adjuk oda neki az ellenőrző lapokat, hogy beragasztva a  füzetébe láthassa  bármikor, hogy elérte az elé kitűzött célt,  büszke lehet magára! 



Amikor a 4-5-6 os  számkör  ellenőrzésére  kerül sor, már  növelni kell az ellenőrző lapok számát is, így  nem 2  hanem 3 lapocska kerül majd  minden egyes  állat tarsolyába a lapokon 3-3 feladattal, továbbra is. Amit csak akkor kaphat meg, amikor  hibátlanul megoldotta  szóban az összeset. 

-------------------------------------------------

A  hőmérséklet  játék, amit   már a  2-3-as  számfogalomnál  bevezettem, továbbra is  kell, hogy  maradjon napi szinten 3-5 szöri gyakorlásként. Gyors, egyszerű, folyamatos  visszajelzést ad gyereknek, felnőttnek egyaránt a rögzülés szintjéről.  Most még nem bővítem a kártyákat. Marad minden  a régiben. Majd  a következő (7-8-9-es) egységnél ! Viszont  már meg lehet  mutatni a gyereknek, egy számegyenesen, vagy egy  hőmérős eszközön, ami az elsősöknek  egyébként is van a csomagjukban, hogy a nulla  alatt is van számtartomány, Ugyanolyan léptékű és számú, "csak" a jele más. egy kis  vizszintes  vonalkával több , s  amihez a  negatív szó  tartozik.Fontos, hogy ne  várjuk tőle a pontos  negatív értéket!  Az a lényeg, , hogy megtanulja a fogalmat, hogy  lássa, a számegyenes mindkét irányba halad. Bőven elég ha  azt mondja , hogy 1-ből 3 az kevesebb mint  0. A futás a felállással kezdődik ! Alapokat kell lerakni! Stabilakat, érthetőeket, szemléleteseket!