Miért épp a 8-assal kezdem?
- Ez az egyik legnehezebben ( a 7-s szorzó a másik) megtanulható a gyerekeknek.Viszont a legváltozatosabb gyakorlási lehetőséget is biztosítja.
- A juhok sokan alkotnak egy nyájat, így bőséges számmennyiséggel dolgozhatunk. Tapasztalataik megállapításaik - saját élménnyé válva- új és új energiákat adnak a továbbhaladáshoz.
- Közben a szorzótábla tanulási menetét remekül lehet általa szemléltetni, gyakoroltatni és sok érdekes feladattal be lehet hozni más területeket könnyedén, amelyek az ismétlést, vagy későbbi tananyag előzetesét alkotják.
Természetesen munkakártya jellegű ez is ,így a modulok a projekten belül variálhatóak, előbbre vagy hátrébb kerülhetnek. Választhatnak a gyerekek, hogy melyikkel szeretnének foglalkozni. Az indítás természetesen itt is meghatározott, Ez az első 3 munkakártya + az azt követő szorzósor felírása, gyakorlása. a következő munkakártyák azonban felxibilisek.
A feladat ehhez a birkanyájhoz:" karámokba " rendezni a birkákat 8-as csoportokat alkotva .vágással, ragasztással, a csoportok körbehatárolásával .
Ezzel előkészítve a bennfoglalás fogalmának megismerését, megértését.
A halmazalkotás gyakorlása, és
sororozatalkotás 8-as mennyiséggel,
Az elvégzett feladat után jöhet a 8-as szorzósor leírása, és a hozzá tartozó gyakorlás elvégzése.
Ez az amit minden egyes alkalommal beleszövök a napi munkába. Ha egy hétig -két hétig tart a projekt, akkor is minden alkalommal erre időt kell szánni. Ez a központi eleme a projektnek.
Fontos a bázispontokra újra és újra visszatérni, minden szorzótábla tanításakor (az 5x, 10x-ehez)
1x8 5x8 10x8 1x8 5x8 10x8 1x8 5x8 5x8 5x8 4x8 5x8 4x8 1x8 2x8 5x8 10x8 5x8 4x8 3x8 5x8 6x8 7x8 5x8 6x8 7x8 10x8 9x8 8x8 10x8 9x8 8x8
s végül magának a sorozatnak elmondása :
8 16 24 32 40 48 56 64 72 80
s befejezésül kétszer háromszor rákérdezni
az 5x8 -ra és a 10x 8 ra.
Végül tegyük fel a kérdést, hogy tudnánk -e 80 cm-es vonalat rajzolni a füzetlapunkra?. Ami persze első gondolatra, lehetelennek tűnik számukra, de elkanyarodva (többször is) természetesen megoldható nekik is. Ez jó alkalom a vonalzóhasználat gyakorlásra, valamint a sorozat vizuális megjenítésére, és annak szemléltetésére, hogy mennyivel egyszerűbb szorzással kifejezni, mint tagonkként leírni 10x egymás után a 8 +8-ot. Így meg is érti, hogy mi a szorzás szerepe.
Második naptól kezdjünk a sorzósor leíratásával MAJD BENNE 1x, 5x 10x-es tagot bekarikáztatjuk, vagy négyzetbe foglaljuk. Ezt a tanóra végén is ismételjük meg , lezárva az napi munkát.
Így keretbe foglalja a 8-as szorzósor az aznapi munkát. Mindezt addig tegyük így, míg egy új szorzótábla nem következik. Látni fogjuk pár nap után, hogy szinte észrevétlen bevésődik a szorzósor ,s könnyedén tud válaszolni bármelyik elemét kérdezzük meg.
Közben pedig
szöveges,
logikai,
halmazalkotási,
mértékegységekkel kapcsolatos,
geometriai,
helyiérték táblázatos feladatok
használhatók fel.
Mind a 8-as szorzó / bennfoglaló körbe tartozóak. Lehet . egy -egy munkakrtya csupán az aznapi feladatféleség gyakorlásának indító motívuma is. Pl a kerületszámítás megalapozójának , s ráépítve egy sor hasonló rajz+ számítássala a kerület fogalmának elmélytése. Míg másik kártya a tömegmértékegységek, vagy hosszmétékegységek hétköznapi ismeretével annak gyakorlása más példákon keresztül.
Mivel projket alapú, jól beilleszthető pl egy figyelemgyakorlat új ismeret egyesítésével a Birka városának kártyájával. A lényege, hogy legyen egy indító kártya amire a tanár és tanuló is egy folyamatot fel tud építeni. S nem utolsó sorban, a kártyákhoz bármikor vissza lehet térni a későbbiekben, esetleg hiányzó tanuló esetében a tananyag pótlásnak azt a formáját adja amiben a többi is részesült.
Sorrendjében flexibilis munkakártyák:
bár követ egy logikai sort mert az első 6 kártya összekötő eleme a "birka", manuális tevékenységgel is . A másik 3: régi vagy új fogalom (ki hol tart a tananyagban) elmélyítését szolgálja. A nyolc út rejtélye logikai játék nem igazán ismert, de érdemes megvenni, mert egyrészt remek olvasmány a felnőttnek, másrészt komoly gondolkodást fejlesztő a hozzátartozó logikai játék. Felnőttek gondolkodását is megdolgoztatja, és manuális!