A 4-5-6-os számfogalom játékokkal történő kialakításáért. 2.rész

 A  tevékenykedtetés, alap a számfogalom 10-es körben való kialakításában. Évszázadok  alatt  kiforrott, bebizonyított   módszer,  a kívánt  eredmény eléréséhez. Mamár sok, -a mai  gyerekekhez idomolú játék  van- forgalomban,  többnyire  a 4-5 éves korosztályt  megjelölve célközönségként. Azonban az elsős korosztálynak a tudatos, műveletekkel összekapcsolt, számlálásból számolásba  áttérő  rendszerének is kiváló  tevénységközpontú játékáva  válhat. Csak a játékszabályokon kell kicsit változtatni, s  máris  remek  játéklapunk, és játékelemeink lesznek a bevésődésig ismétlődő gyakorlatokhoz. Mert  az  tény, hogy nagyon -nagyon sok  számláláson keresztül visz el az út  addig, hogy automatikus  legyen  bennünk a  válasz, hogy mennyi pl 8-ból 6 vagy 9-ból 3 . Az első osztálynak az a feladata,hogy  az automatikus  választ a  kiépítésük. Nyílván vannak gyerekek akik ezeket az összeadásokat, kivonásokat mint a  verseket, képesek   memorizálni, de  a többségnek azért   manuális  gyakorlásokra van szüksége.  

A következő Djeco-s játék  szabályának átalakítása, is  ezt szolgálja. Sokszor elvégezni (most éppen a 4-5-6 os körben ) összeadásokat, kivonásokat. (Később  folyamatosan bővítve,  10-ig alkalmazható ez a játék.)

 A négy különböző összetételű játéklap segít abban, hogy  fenntartsa a figyelmet. A dobókocka véletlenszerű dobásaival kiköszöbölhetjük a gyerekek  "praktikus" de  egyáltalán  nem a tudást elősegítő, hanem épp azt elkerülő "szabályszerűséget alkalmazó" munkalapi feladokat. a " Pl Ja az eredmény mindig eggyel kevesebb/vagy több (!) felismerése után , már  a műveletet el sem olvasva, csak az eredményt  beíró  munkát)



Az egyik legdivatosabb "tevékenykedtetési  mód" a munkafüzetek, gyakorló könyvek oldalain, a színezd, rajzold  feladatok. Én valahogy mindig  ösztönösen ódzkodtam ezektől, és kihagytam,  Most azonban már  tudom is  , hogy miért volt bennem  ennek a feladattipusnak az elutasítása. Holott a rajzolást az egyik legfontosabb megnyílvánulási  formának tartottam / tartom a gyerekeknél. Az életünk  fontos , napi rendszerességű  része  volt  Freinet-s osztályaimban az élmények, érzések   rajzban is történő  megörökítése. 

Mi a probléma akkor a  színezd, rajzold  feladatokkal  a számolás , számfogalom  gyakorlása  terén?

Kétségtelen, hogy amíg  a gyerek  színez : pöttyöket, lepkéket , macikat stb,  tevékenykedik CSENDBEN(!), azaz  jól elvan. Azonban pont ez a probléma is  vele.  A színezés , rajzolás, meditatív  tevékenység . A gondolatok szabad  áramlását teszi lehetővé, pihentető, nyugtató. Ami azt a folyamtot  akasztja meg ami a számolásban aktivizákódik az agyban. Fókuszt  a mennyiségekre. A számolás egy igen koncentrált  figyelmet  kívánó tevékenység, messze  áll a rajzolás okozta  ellazulással.  A  gyerekek pontosan reagáltak is erre az oda nem illlő feladatra.

Vagy " kiléptek " a számolásból és szépen kiszínezték a kívánt alakzatot. elengedve  magát  a számolási részt,S aztán megint  újra  "beléptek" újabb ráhangolási idővel persze. Az ehhez  kapcsolódó bizonytalanság, a hol is  vagyok, mit is kell csinálnom (?) , pontosan meglátszik a szemükben.

Vagy kapkodva, kusza vonalakkal  nyagyjából színeztnek . hiszen a matematika feladat megoldását már elvégeztek fejben,s  teljesen felesleges   tartva  (jogosan) a  színezgetést mellé. megpróbálják megőrizni a korábbi koncentrációis  szintet. 

A  matematika  alapfogalmak  (hozzáadás, kivonás, szorzás, osztás) algoritmusaira  épül. Ami  koncentrált  figyelmet, szabályszerűségek észben tartását követeli, ami  manuális tevékenykedés (rakosgatás, pakolgatás, golyók tologatása az abakuszon  ) a tapasztalatok szavakba öntése során rögzül, tárolódik tartósan. 

 A  színezgetés megakasztja, sőt  teljesen ki is zökkenti a gyereket a számlálásból, számolásból. Így a  hatékonyság  ellen  működik. Amíg kiszínez egy formát, az alatt legalább 1 de lehet, hogy 2-3  számolást is  elvégezhetne. Azaz gyakorolná a számolást. Az idő persze a rajzolással is jól elteleik, csak  nem arra  fordítódik amire kellene.

Ugyanakkor a szinekkel  jelzett  változások -szemléletességük miatt-  fontosak a tanulás ezen szakaszában is- 

A következő játék a színekre és  tevékenységre  épül. Nem kell színezgetni, viszont  a színek segítenek a tapasztalatszerzésben  a 4-5-6 számkörben összeadás és kivonás területén is.  

Használhatjuk  mindkettőre egyazon készletet. Elkészítése  roppant  egyszerű, a gyerekek kis  segítséggel maguk is elkészíthetik.






Ha  van  kézügyben akkor persze  nagyon jó a jó, öreg  öreg  abakusz! Nincs  másra szükség,  csak egy papír, vagy textil csíkra amivel leválasztjuk  (jobb oldalra  tesszük a használaton  kívüli golyókat, mintha  ott sem lennének)  és csak a  bal  oldalon lévő  golyókkal  végeztetünk műveleteket. )

De megodható másként is a  sok gyakorlást  ígényló  tevékenység  gesztenyékel, apró  játékokkal. golyókkal stb.. A lényeg, hogy végezzék el manuálisan is a hozzáadást és az elvételt .


Finomhangolás a 2-3-4 számfogalomkor

Mivel  a gyakorlatban is  látom, hogy  hogyan  halad egy-egy  gyerek a játékaimmal a számfogalom  rögzülésében szót ejtek most azokról a finomhangolásokról is amely szükséges- gyerekfüggően - egy-egy fogalom  kialakításakor.

Elsősorban a hőmérséklet játék kapcsán van az  a nagyon jó tapasztalatom, hogy  amikor már a tudás zöme  teljesen  rögzült, biztonsággal ad hozzá vagy vesz el  számokat az ötön belül ,  Mert már csak be kell illesztenie a meglévő fogalmai  sorába. (1-1=0,   2-2 = 0,  3-3=0,  4-4=0,   5-5= 0 ), 

Viszont egy  fontos  fogalmat a  : a NULLA  alatti számok fogalmát nem egyszerű szemléletessé tenni. Ilyenkor legjobb ha előveszünk egy  hőmérőt  és egy pohár  hideg vízbe  beleteszünk jégkockákat, s látni (tapasztalni  fogja) hogy a mért értéke  egyre jobban csökken, minél több  jégkocka kerül a pohárba. S egyszercsak eléri  a  0 fokot. Ha tovább növeljük a jégkocka mennyiséget a hőméró áttér a  negatív tartomámyba. Láthatja, érzékelheti is, hogy a 0, az  egy határérték, ami azonban  nem a valóság határa is egyben.  Így könnyebb lesz megértenie, hogy ha 1ből -2-t veszünk el, az nem  nulla  lesz, hanem az nullánál kevesebb  lesz!. Biztosan látott már korábban is ilyesmit, de akkor az nem tudatos, célzott megfigyelés volt, most viszont ha tudja, hogy mit és mire kell figyelni, a hatásfoka is   sokkal jelentősebb számára. 

Bár a pl. a kezén  nem tudja ezt  kivonáskor  megcsinálni, de gondolkodás szintjén ( a fenti kisérlet mefigyelése után) képes az analógia megértésére,  alkalmazására.  Képes lesz eleinte -vizualizálni  újra és újra magában a hőmérő értékváltozást, mindaddig-   amíg automatikussá nem válik számára, hogy a  0 alatt is van  számtartomány. Sokszor  "odaugrik" gondolatban ehhez az élményhez, kísérlethez,mert kell a tapasztalati megerősítés itt is , mint  a pozitív tartományban is korábban  az ujjai, korongjai  használata-  

Az az egy biztos azonban, hogy csak akkor épült be a tudásába ez, amikor már nicnsn  szüksége se  látványos  számolgatásban se  magában  történő vizualizálásban sem,  segítséget nyújtani magának.  Ez gyerekekként más és más  időben jön el.  S ha ez  itt  a 2-3-4-es számkörben  rögzül, akkor későbbiekben  nem újra a hiányzó alaprészek megteremtéséhez kell visszaugranunk, hanem csak adaptalni kell az új  számkörre.  Sok későbbi felesleges   munkát megspórolhatunk vele, ha erre itt hagyunk /teremtünk elég gyakorlatot, bevésődési  időt, akkor  a későbbiekben nem kell  ezzel már  foglalkozni, 



Azért is  fontos ez, mert  majd  a 10-es  átlépésnél -főleg mikor  kivonnás közben kell átlépni egy-egy kerek  tizest - újra előjön ez a gondolkodási szisztéma. Újra vissza kell menni "kályhához egy ideig", hogy az analógiás  gonodolkodásának  következő fokozatára  léphessen. De sokkal  hamarabb   átülteti magában az analógiát, mintha újra és újra meg kellene ismernie, mi is történik a 20, 30, --90 estében, ha azt csökkenő irányban kell átlépnie. 

 

A 4-5-6-os számfogalom játékokkal történő kialakításáért

Az új játékot   

  • a csomagküldő szolgálatok  elterjedése. 
  • az Auchan,  Mancs őrjáratos kupongyűjtése
  • és a pár éve  félretett karácsonyi  csomagolópapírom 

ihlette. 


A játék  nagyon egyszerű.: 

A csomagküldő szolgálat az átalakított  dobókocka alapján viszi a házakba a  csomagokat. Mindegyik házba a dobásnak  megfelelő  mennyiségű "csomag érkezik ". Egyenlőre a külsejével kifelé, majd amikor  a csomagok  "kibontásra" kerülnek látható válik, hogy mit rejtenek a csomagok. .



Első játékoknál még nem kell  rögzíteni a bontást, de  később már hasznos, ha  le is  írják számokkal, kezdőbetűkkel, hogy lássák papírra lejegyezeve  amit megállapítanak a csomagok tartalmáról.


Ahhoz, hogy  még érdekesebb legyen a játék. készítettem  un. " ajándékokat" is azon "megrendelők" számára akik több , mint  6 tárgyat rendeltek. Amik természetesen véletlenül alakulnak ki, és a "csomagbontás " után  lesznek láthatóak.  Ezek a téglalap alakú  alátétek.

 Van  még egy   lehetőség a számolásra, maguk a csomagok borítói. Mert nem  egyformák , 4 különböző változatuk van, bár a mérteük egyformák ( pont  ez volt  az,  ami a papír  tárolására késztetett pár évvel ezelőtt, mert érzetem, hogy ezt még  valamire  jól fel lehet használni. S itt a lehetőség!  A dobás  általi menyiséget, a csomagok külleme  alapján is  lehet  bontani.


 Viszont  a külső nem határozza meg a "belsőt", mert egyrészt véletlenszerűen  ragasztottam fel a csomagok belsejére a képeket, másrészt több féle  " küldemény"  van,
 mint a csomagok külső  jellemzője


A játékot lehet ketten, hárman, vagy négyen  is játszani 

Az átalakított  dobókockáról is  pár  szó:

Bármilyen 1-6-os  dobokócka  egy  filctoll segítségével könnyedén átalakítható.

Az 1 pötty köré  a sarkokba  rajzolva újabbakat máris  5  pötty lesz.

A 2 pötty mellé 1-1- pötty  rajzolásával 4 pöttyöt kapunk.

A 3 pötty. szintén  kiegészhető a  két ürüs sarok ra rajzolt  pöttyel 5 értékűre.



Ebből  az következik, hogy gyakoriságban az 5 pötty  vezet   mert három 5 pöttyös oldal   lett az átalakítás során. 

 4 pöttyös  oldalból is  kettő lesz,  míg  6 pöttyből marad az 1(gyári) oldal. 

Ezzel a dobókockával  dobva , a csomagok összetételét  tekintve nagyon hatásosan gyakorják a gyerekek  4-5-6  felbontást.

Aki  ezt sikeresen megoldja  szintén kaphat jutalmat. Mégpedig: Mancs őrjáratos  figurákat . Virtuálisan  persze. Az egész elfér egy teásdobozban. Másfél dobozból pedig-  illendően a játékhoz-,csomagszállító  autót is készíthetünk pár perc alatt. 



-------------------------------------------------------------

A Dominó is könnyen alkalmazható a 4-5-6 mennyiség  rögzítésére, és a relációk gyakorlása is  egyszerre. 

Ha van két  dominó vagy dominó kártya  készlet, akkor  egy  gyors és jó hangulatú "párbajjal" máris a játék és gyakorlás összekapcsolása történhet meg.

Első lépésben azonban  ki kell  választani azokat a dominókat, amelyeken a két térfélen együtt nincs  több, mint 5  pötty. Korlátozott mennyiségünk lesz,a 0-0-tól  0-5-ig (0-1, 0-2, 0-3, 0-4, 0-5, 1-1, 1-2, 1-3, 1-4 , 1-2, 2-3, 3-1, 3-2,) Úghogy ezek elég gyors  jétékmenetet adnak, miközben  folymatosan a z 5-ön belüli  bontások gyakorlása  történik, viszont a játék egy  "párbaj" amit csk folyamtos  számolással lehet  lejátszani. 

 a Játék menete: 

Lefordítva. találomva kivesznek a szemben lévő játékosok a saját  dominóik közül egyet és felmutatják egymásnak. ,Könnyen el lehet  dönteni kinek van  több "pöttye"? Ő elvehet magának egy  piros korongot. Amennyiben döntetlen az állás, akkor mindketten 1-1 kék korongot  nyertek. 

Addig tart a játék,  amíg az összes  dominó el fogy. Közben  pedig  akaratlanul is rögzül bennük EGY ADOTT  MENNYISÉG .RÉSZEKRE OSZTÁSA.

A számkör  bővítés során természetsen egyre  több  dominó kerül "beválasztásba" a játék során. Így végső soron a 18-as  számkörig bővülhet ez a játék, miközben  a folyamatos gyakorlás biztosítja  a számok mennyiségi és bontásos alakjának rögzülését is.

------------------------------

Fontos szólnom a tudás  ellenőrzésről is. Kellenek az objektív pontos  adatok  a gyereknek is önmaga tudásának  értékéről!  A felnőttnek is kell valami  objektív mérce, hogy megtörtént-e  valóban az ismeret  tudássá  alkulása, . Hiszen csak  akkor lehet  a következő fokozatra lépni, ha  az adott  számkör  rögzült teljes mértékben. 

Nem azt mondom, hogy ne  játszanak a nagyobb számkörű játákokkal, de addig ne  hagyjuk jóvá az adott számkörbeli tudását, amíg az nem  tökéletes (vagyis  teljesen hibátlan)  Ez az elején  macerás egy kicsit, mert adott esetben  több napon  át  meg kell próbálkozni a "felméréssel" , de megtanulja a gyermek eközben , hogy mi az elvárás a számlálásban/számolásban . S ez  az igényesség kihat majd a fejlődésére.  megtanulja, hogy  addig kell  gyakorolnia (jelen esetben persze  "játszania" az adott játékkal , amíg a számolás, bontás  nem  tökéletes. 

Ez feladat  elkülönül  az  eddigi játékoktól, bár  a megjelenése   hasonló. (Lehet külön lapra elkészíteni én azonban a csomagküldős  játékom hátoldalra   készítetem el. )

 A gyereknek tetszés szerint  választva az állatok "tasakjába" rejtett  lapokon lévő  számolásokat  kell szóban elvégezni.  Egyszerre  csak egy lapot veszek ki . Akkor van  vége  amikor  minden   lap elfogyott. Közben ki fog derülni, hogy milyen területeken vannak bizonytalanságok, hibázások.  Ha vannak ilyenek ( s  bizonyára lesznek) akkor csak annyi  a dolgunk, hogy elmondjuk, holnap újra  megprólja.  S addig ne  adjunk neki a következő számkörből  ellenőrző feladatokat, amíg   az adott kör  nem tökéletes.  A lapocskákat összekeverve, másnap ugyanazok a feladatok más sorrenden, kerülnek elé. Amikor teljesen  hibátlan akkor mondjuk meg neki, hogy teljesítette a célt! Adjuk oda neki az ellenőrző lapokat, hogy beragasztva a  füzetébe láthassa  bármikor, hogy elérte az elé kitűzött célt,  büszke lehet magára! 



Amikor a 4-5-6 os  számkör  ellenőrzésére  kerül sor, már  növelni kell az ellenőrző lapok számát is, így  nem 2  hanem 3 lapocska kerül majd  minden egyes  állat tarsolyába a lapokon 3-3 feladattal, továbbra is. Amit csak akkor kaphat meg, amikor  hibátlanul megoldotta  szóban az összeset. 

-------------------------------------------------

A  hőmérséklet  játék, amit   már a  2-3-as  számfogalomnál  bevezettem, továbbra is  kell, hogy  maradjon napi szinten 3-5 szöri gyakorlásként. Gyors, egyszerű, folyamatos  visszajelzést ad gyereknek, felnőttnek egyaránt a rögzülés szintjéről.  Most még nem bővítem a kártyákat. Marad minden  a régiben. Majd  a következő (7-8-9-es) egységnél ! Viszont  már meg lehet  mutatni a gyereknek, egy számegyenesen, vagy egy  hőmérős eszközön, ami az elsősöknek  egyébként is van a csomagjukban, hogy a nulla  alatt is van számtartomány, Ugyanolyan léptékű és számú, "csak" a jele más. egy kis  vizszintes  vonalkával több , s  amihez a  negatív szó  tartozik.Fontos, hogy ne  várjuk tőle a pontos  negatív értéket!  Az a lényeg, , hogy megtanulja a fogalmat, hogy  lássa, a számegyenes mindkét irányba halad. Bőven elég ha  azt mondja , hogy 1-ből 3 az kevesebb mint  0. A futás a felállással kezdődik ! Alapokat kell lerakni! Stabilakat, érthetőeket, szemléleteseket!


Mennyit és meddig játszunk a számfogalom eléréséhez? + egy új játék

 Sokat, természetesen .

Alkalmanként 2-3 játék is szükséges egyazon gyakorlatsorból,

Így 4-6 alkalom  után már látható eredményei lesznek a 

tapszatlatszerzésnek a gyerek  gondolkodásában.

Milyen eredményekről beszélhetünk ha  formálisan, füzetbe vagy papírra nem  leírt  összeadások , kivonások történtek?

Pl tudássá válik benne, hogy  a 2 mit is jelent - mert maga jön rá a tapasztalatai alapján. Vagy  rájön, hogy a  3 lehet  2 és 1  elem együtt, vagy 3  különböző elem együtt, (utazós játék állatkáinál pl). A golyós számolóval végezve a hőmérséklet  kártyajátékot, konkrét tapasztalatot szerez , hogy mi az amikor  semmi nem marad , vagyis mi a  0  fogalma.  , sőt arról is, hogy van amikor  nincs  elegendő golyó a kivonás műveltének elvégzésére.  S arról is, hogy a hozzáadással növekednek a golyók számai a sorban. 

S legfőképp azt is   megtapsztalja, hogy  vannak kifejezések, (-meg, ból-.-ből) amik mindig  ugyanazt  jelentik, ugyanazt kell  megtennie. a golyókkal, koronggal, fakockákkal.  bármilyen mennyiséget is kap a feladatban, 

Átérzi, hogy  a tudásának  gyarapodásával egyenes  arányban csökken a feladatok elvégzésének ideje is. Vagyis Ő maga (figyelmével, beletett munkájával ) tudja  hatékonyabbá a tudás megszerzését. Ez hatalmas belső erőt, kitartást  tud eredményezni,a z élete  más  területén is  nemcsak a  matematikában. Járni beszélni-természetes úton tanult  meg, de  mostmár elég nagy ahhoz, hogy tudatosoljon benne, hogy az eredményessége olyan új területen is  elérhető ami szavakba, jelrendszerekbe ágyazva  van előtte.

Ideje viszont  -a már említett 8-10 gyakolat után- leírni papírlapra, vagy  füzetbe, SZÁMOKKAL és  MŰVELETI JELEKKEL, hogy mi mindet  tanult meg a  játékok során a 2-es 3-as  számkörből..

Legelőször   azt, hogy amit  kimond szavakal,  azokat le lehet "fordítani" jelekre, számokra. Ez nagyon  fontos, mert  a későbbi szöveges feladatok , nyitott mondatok megoldának az a kulcsa, hogy amit  olvas vagy hall, hogyan tudja  számokkal, jelekkel  MEGJELENÍTENI ! Ezért mindenképpen mutassuk meg, hogy  mennyivel takarékosabb,  a számokkal, műveleti jelekkel zörténő kommunikáció, mintha  mindent  betűkkel leírnánk. 



Pl azt , hogy 1+1 = 2

                     1-1  = 0

                     2-1  = 1

                     2-2  = 0 

                     2+1 = 3   és      1+2 = 3

                     3-1  = 2

                     3-2  = 1

                     3-3  =  0

Ez  az Ő szemében  biztos tekintélyes  mennyiség lesz, mert tudásának "listája" Olyan tudásának, amiért ő saját maga   dolgozott meg!   Nem megtanult kívülről egy számtanfeladatot az eredménnyel  együtt, mint  egy verset, hanem a részévé vált a világról szerzett tapasztalatainak. Hiszen verset, mondókát eddig is meg tudott tanulni. Ez azonban teljesen  más. 

S volt még egy nagy hozadéka ennek az időszaknak. Bár  a 2-es 3-as számkör volt mindennek a célja, óhatatlanul  át kellett  lépni ezt,  a dobások, kártyahúzások  miatt, de a számlálással mindig le  tudta  győzni az akadályokat.  Vagyis megtanulta  - a tapasztalatai alapján-, hogy a  számlálással messzebbre is tud jutni , mert mindig lehet 1-t még  hozzáadni, a sorhoz. Vagyis  a számok egy rendszer. Egy kiszámítható  rendszer. 

Nagyon fontos a gondolkodás RUGALMASSÁGÁNAK ELŐMOZDÍTÁSA, FOKOZÁSA IS . Hiszen arról van szó, hogy a végerdménye  lehet több  összeadásnak  ugyanaz számszerűen, de tartalmában nagyon nem mindegy, hogy milyen elemeket, milyen sorrendben tartalmaz egyazon végeredmény.  Ezeket a variációkat  konkrétan-pontosan le tudjuk  írni, s le is kell, hogy írjuk, hiszen a matematika egyik szépsége, hogy tükrözi amit mondtunk.  

A szöveges feladatok, nyitott mondatok megértésénél alapvető, hogy pontosan  azt jegyezzük le  számokkal amik a mondatban  szerepel.

Nem mindegy, hogy az állatkertben először 2 zebrát  majd 1 oroszlánt láttunk, vagy  először láttuk meg az oroszlánt és  utána  a két  zebrát. Pedig ugyanrról a 3 állatról van szó. De az időbeliség  mássága más emléket, más érzést  tárol erről akirándulásról Ha megtanítjuk a gyerekeket arra, hogy a feladatot pontosan   abban a sorrenben írják le  számokkal ahogy ott  van, akkor  a  megoldáshoz vezető út  3/4 részét már teljesítették is, mielőtt konkrétan számolnának. 

 A szöveges feladatokban , nyitott mondatokban nem a  számolás  okoz gondot, hanem a pontos lejegyzése, megértése a feladatnak. Ezért érdemes  már itt a 2-3as  számkörnél rászoktatni a gyerekeket a pontos feladat leírása. D ehhez látnia is kell, tapasztalatot kell szerezni a  saját  szemével   hogy   miért is van erre szükég. No  is erre  nagyon jók ezek a "játékok."


A következő 4-es : 5-ös  számkör játékaiban  megerősödik  az eddigi-tudás szerzési technika. S persze kibővül újabb bontásokkal, újabb egyenlőségekkel, amelyek azonban a mostaniakra  épülnek más mennyiségekkel (számokkal) .

Kapcsolok még ide  egy  plusz játékot, amit  a minap készítettem, 

A lényege, hogy  dobások  függvényében az állatok  kimenjenek  vagy éppen  bejönnek az erdőszéli legelőről.  Hasonló, mint  a korábbi utazós  játék, csak itt már  bővült az állatok száma 5-re illetve  a tyúkok esetében már  8-ra.  Sokféle  történet kitalálható hozzá, akát,  az" én elmentem a vasárba -is  lejátszható vele"   de nem is ez a lényeg,, hanem, hogy kénytelen legyen a gyermek nagyobb számkörben tevékenykedni. Új tapasztalatok, újabb tudást  gyűjteni, már  a hármon  és  azon felüli  számok világából. Átvezetés ez a 5-ös számkörhöz ez a játék 

Könynen elkészíthető. Én csak 2  szalvát  használtam háttérnek egy kartonéapra  ragaszva, Majd  átlátszó füzetborító fóliával  lefedtem,a z állatok  mozgathatósága érdekében amelyek  dokorgumiból  vannak (Pepco-ban vettem) kétoldalú ragasztóvala  ahátoldalukon. Így könnyen mozgathatóak a fólián, a  tevékenység  fizikai megtétele  érdekében.


A bevésődéshez idő és  gyakorlás kell. A már ismert  játéklap/ feladat  egy  idő után már nem abban segít, hogy felkeltse az érdeklődést, hogy érzelmi  kötödést  hozzon létre, hanem a biztonságos "háttérben" a  megoldások ismétlődésével  tudást  hozzon létre. Amit mindig lehet egy  "aprósággal"  bővítve , rendszerré fejleszteni

Játékokkal : a 2-es ,3-mas számfogalom kialakításáért 2. rész

Nemrég ráleltem egy  nagyon egyszerű , olcsó  számkártyára. Minden mennyiségből 2 van benne. azzal a különbséggel, hogy az egyiken  van egy NAP  a másokon  pedig egy  HOLD. Ez tökéletes játékot  biztosít arra, hogy a hozzáadást és az elvonást  gyakorlatban cselekedtessük. mert azt minden gyerek   tudja, hogyha  süt  a Nap akkor melegebb van és estére  hűl a levegő. Így a Nap a hozzáadás, a (meg +)  szimbóluma lehet, a Hold : az elvonás, (a ból- ből )- a kivonás -  szimbóluma. A számkvartett  kártyáit használva egyszerűen előidézhetünk  véletlenszerű összeadásokat kivonásokat.  Persze  kellhet az ujjuk, vagy  egy abakusz, vagy számolókorong amin  a mennyiségek  megjelenítődnek, s melyekkel a tevékenység fizikailag elvégezhető.  

Még egy nagy előnye  ennek a játéknak, hogy óhatatlanul kerül a gyerek olyan helyzetbe , hogy el kellene  még venni, de  nincs már  elegendő golyó, korong, ujja a sorban.  Még nem   vezetem be  a negatív szám  fogalmát, hiszen ez most egyáltalán nem téma, de  utalok arra, hogy bizony  van amikor 0 foknál hidegebb van  és  megfagy az utcán a pocsolyában a  víz, Vagyis útmutatást kap, hogy a 0-nál lehet  hűvösebb is  és akkor jön sapka, sál, csizma és hógolyózás. Egyenlőre  nem kell ennél több számára. Ez a játék is  azok közé tartozik amiben gyakorlatot  szerez, valami érdekes dologból bevésődik a szituáció, amit majd csak fel kell eleveníteni, mikor  a negatív számok fogalma lesz a témánk. 

Ez az egyik legfontosabb tevékenység, mert így válik érthetővé, evidenssé  számára, hogyha  azt hallja (olvassa később)  egy szám végén, hogy  MEG : az azt jelenti, hogy többnek kell lenni az új mennyiségnek. Vagyis  hozzá kell adnia  az eredeti mennyiséghez! Ha  meg azt hallja (olvassa)  egy  szám után, hogy BÓL-BŐL akkor  a mennyiséget csökkenteni kell! Amíg e a két  toldaléknak  értelme , jelentése és jelentősége nem rögzül benne készség szinten  addig  nem tudja  a két  műveletet megkülönböztetni egymástól! 

A metematika egyik  legfontosabb alkotó eleme 

 a pontos , értő figyelem,

 a jó szövegértés, 

ami nem  megy  pontos,

 értő  olvasás és  figyelő hallás nélkül 


-------------------------------------------------------

A  fenti  játék után jöjjön  egy  egyszerűbb (pihentetőbb)  tevékenység.Egyszerű mert csupán 10 színes  fa elemből  kell kiválasztani 5-öt. (nem  kell  természetesen újonan  beszerezni az "alapanyagot" Én most az unokák egyik hiányos , de kiskorunkban sokat használt  játékában láttam meg a  lehetőséget arra, hogy pihentetés képpen  egy egyszerű(nek  látszó ),  fantáziára építő választásos   játékot  csináljak  belőle, amelyben 5 elemet kell kiválasztani, de legfőképpen  azt megfogalmazni, hogy  az 5 elem milyen összetételből áll  .  

Mondhatnám  úgy is, hogy, hoyg az 5-öt  hányféle  bontásban lehet előllítani ebből a 10 elemből?

 Nagyon sok a variciós lehetőség (ami  a metematika  már egy  magasabb   szintje)  de természetesen itt még ez szóba sem jön, csak  tapasztalatokat  szerez, hogy ebből a pár  elemből,  milyen sokféle képpen választhat ki 5 elemet. Elég egyenlőre  2-3  megoldást kérni  tőle, viszont   fontos része ennek a feladatnak, hogy  tudja   megfogalmazni pontosan,. milyen elemekből állt össze a megoldása! 

Pl: 2 egyforma  sárga ( háromszög) meg 1 zöld (híd vagy alagút forma) , és még 2 pöttyös   (háromszög).  2+1+2

De ugyanez a választás felsorolható úgy is, hogy 4 háromszög  meg 1 híd. (ha  csak a formákat  vesszük és a színeket most nem  tartjuk fontosnak. 4+1

És  lehet egy harmadik megfogalmazásban is helyes,: 1 zöld, meg 2 citromsárga meg 1 narancssárga és 1 piros  falap. 

1+2+1+1+1

 Ne  féljünk régi  hiányos  logikai  játékokat  újra felhasználni. A már megunt,  kiselejtezett  kisgyerek játékok  remek  lehetőségeket kínálnak a számlálás, válogatás, bontások  , halmazok, relációk tartalmi ismeretének biztossá tételére, miközben a számlálás, mint  a számfogalom kialakítás  alapja is  folytonosan   gyakorlódik. 

-----------------------------------------------------------



Ez a játék is sokáig használható a hiszen a 9-es számkörig  van benne mindig új és új lehetőség.

-----------------------------------------------------

Mennyi  számláláson,  és összadáson, kivonáson van  már túl a játékok lejátszásával a gyermek, anélkül, hogy  egyetlen "SZÁMOLÁST is " elvégzett volna. 

Valójában pedig  folyamatosan számlált,

 műveleteket végzett, 

matematika  megfogalmazásokkal fejezte ki gondolatait,

 tapasztalatait. 

Azt még nem írtam, hogy minden  eddigi játék  játszahtó messenger, vagy classroom-ban is.  A  digitális  lehetőség között is tökéletesen  működik. Én ezt az unokámmal, a Covid zárlat idején  tökéletesen kikisérleteztem, használtuk a közös játék megteremtésére. Pl ennél az utóbbinál Ő választott a képernyőn keresztül  meg megmutattam az eredményét  döntésének, mert én kiraktam a valóságban. Kártyajátékoknál dobókockázásnál is tökéletesen működik a dolog. Valójában a keze, 1-2 dobókocka , számolókorong vagy abakusz elég   tárgyi feltétel a gyerek  részéről. A többi a képernyőn keresztül  már   megoldható virtuálisan is. 

-----------------------------------------------------

Még egy  játék a  fenti Smart : Duo puzzle  nevű  játék, kártyáinak felhasználására.

A matematika tanítás a során vannak olyan neuralgikus  pontok  mint  a  becslés   fogalma. Az  esetek 99%-ában a gyerekek , miután  rájönnek, hogy megúszható ez a procedúra, ha  nem  végzik el a számítás előtt, hanem  a becslésre kijelölt mezőbe a kerekített értéket írják be ,.Erre  a tapasztalatra  persze adekvát válasz lehetne a pedagógia részéről, hogy a kettőt  nem kéri ugyanabban a feladatban, de rendületlenül ragaszkodik hozzá a feladatlapjainak, holott teljesen értelmetlen ezt íg  csináltatni. 

A becslére - mint   gondolkodási  struktúrára  ugyankkor  nagyon is szükség van, de  nem önmagában, hanem annak leellenőrzésével párban, hogy  helyesen  vagy tévesen  becsültük-e meg egy halmaznyi mennyiséget. 
Az  ellenőrzéssel együtt fejlődik  becslési  képességünknek,  A becslési stratégiáink,  képességünk   igen hasznos  gondolkodási struktúra  az élet sok területén.  Egy önmagunkkal is folytatott "verseny" , Ezért mikor a  2 fogalma már jól rögzült  magunktól  elkezdjük pl párosával számolni az adott mennyiséget,  hogy , minél pontosabb legyen a becslés eredménye. Érdemes  magunkon megfigyelni, hogy a következő képeknél, hogyan    "működünk"  A gyerek is így, vagy hasonló módon  próbál segíteni  magán. hogy minél jobban "tippeljen".

 A gyerekek úgy  élik meg, hogy ez  egy könnyű játék, Nem kell számolni gondolják, miközben  igen komoly  struktúra kialakítás van a gondolkodásban ezen egyszerű, játékos  keretek között.  Különösen  ha az előbbi  feladat utáni "levezető" gyakorlatnak szánjuk.  A saját  választós  tevékenysége  során, már   tudatosult bene, hogy vannak olyan tulajdonságok amik az rermekül párosíthatók. Így ez  transzformálódik ide is, megkönnyítve ( tudatosabbá téve) a párosításos  gondolkodást a becslés során. 
 
Ehhez már korábban is szerzett  "előképzettséget" amikor a színdobásos  feladatban  párosával kértem a lapok egymás alá rendezését . Tehát láthatóan  a játékok felépítése egymást erősítő folyamatok szerint  rendeződik, s ez  teszi hatékonnyá. 

---------------------------------------------------

S még egy  fontos dolog!. Nem kell mindig  új játékot  kitalálni,  megvenni, mert  a régi, már megunt, olykor  hiányos    játékok  új szempontok szerinti  használata bőven jó a céljaink  elérésenek megvalósítására. 

S ez nagyon  is megegyezi Freinet  pedagógiának  szellemiségvel. Mindig is azt  hangsúlyozta, hogy a környezetünket  használjuk  a tudás  bővítésének kiinduló pontjáva. 



Játékokkal : a 2-es ,3-mas számfogalom kialakításáért 1. rész

Ha  egy kisgyerek elég sokat  társasjátékozott 2-6 éves kora között akkor  készségszintre elsajátította legalább a dobókocán lévő pontok  értékeit , s képes leszámolni egyesével az adott mennyiséget 6-ig.  Ha ez nem történt meg, és  pótolni kell, mielőtt magasabb szintre léphetnénk. Esetleg ha csak szeretnénk megállapítani, hogy milyen alappal  rendelkezik egy-egy gyermek akkor a következő játékok  remek  lehetőséget nyújtanak erre. 

Ahhoz hogy  1-ről a 2-re  jussak,- majd  tovább  a következő mennyiségre  szép sorban - én a játékot pontosabban az előző bejegyzésben már  ídézett aranyszabályt követve  a cselekedtetést tartom  célravezető módszernek. 

Persze, hogy  milyenek  ezek  a játékok pontosabban  cselekedtető feladatok azt  sok távolabbi cél határozza  meg, ami első  látásra  talán  észre  sem vehető, mert csak egy egyszerű játéknak  tűnik. 

A  fejlesztés  a fejlődés  lényege azonban pont akkor  történik meg, amikor a játék, vagy tevékenység  - -  sokadszori   ismétlődése  során a gyerekben  megtörténik a változás. 

Változás  a játék  időtartamában      (jelentősen  lerövidül, mert  a döntési  szituációkra adott  válaszai  gyorsabbak, mint  korábban)

Változás  a megoldásokban       (mert  magától kipróbál  a korábban szokásos  megoldásoktól eltérő  válaszokkal  eredményes lenni. Mer letérni a korábbi  bevált sémáitól. Újítani akar. Vagyis  fejben elkezd  már  másként  gondolkodni Egy játékszituációban ez könnyebben  elérhető, mint lapokon lévő feladatokkal.

Ehhez  pedig  az kell, hogy a játék, vagy tevékenység  időszaka tartalmazzon  stabilan  megmaradó  elemeket, szabályokat. Ugyankkor  ha a fent említett változások megtörténnek,  - s az  időráfordítás felére  csökken, akkor  nem hagyom még el  ezeket a játkokat, tevékenységeket, hanem a bevezetek egy új  játékot, tevékenységet,  a  felszabadult  itőtartam felhasználására. 

Így sosem lesz  unalmas, mert mindig van  benne  új elem,  de  van elég idő a szokott feladatok, jártékok  gyakorlásával az általam  fonotsnak  ítélt ismeret megtanulásra is. Az új elemek, mindig csak  kicsi részei legyenek az egész ráfordított időnek. Akkor  kapunk stabil alapot, ha a legfontosabb dolgok állandóan  részei az óránknak. (mindaddig, míg meg nem haladta már a gyermek,  vagyis  (mondanám :)  a könyékén jön már ki.

Ha  hagyunk elegendő  időt a tanulási folyamatban a tudássá érésre , s nem akarjuk  mindeféle extrákkal elkápráztatni magunkat - akkor stabil tudás lesz az eredménye, amire fel lehet építeni - sokkal gyorsabban , mint  gondolnánk ( a kezdő időszak időráfordításából  következtetve ) az analógiákat, és  a matematika  anyag magasabb szintjeit. 

Én nagyon  kedvelem, ha  a feladatban a  véletlennek szerepe van. Mert ez önmagában váratlan  helyzeteket eredményez, ami ugyankkor  nem köthető a felnőtthöz hanem a játék része. Azaz  egy  másik lelki állapotra  helyeződik át  a gyakorlás. 

Ezt legegyszerűbben  dobókocka-dobással lehet elérni. Hiszen az1 után jöhet 4 vagy 6  vagy újra   az 1 is. Ismerős és ismeretlen   megoldások kerülnek  elé. Lesz amit könnyen   megold, de  a másikon  már  gondolkodnia  kell. Ezzel sokat fejlődik -nemcsak a számolásban, hanem önmaga   energiáinak mobilizálásában. Saját maga megtapasztalja, hogy  rajta múlik az eredményesség, átéli, megéli,hogy  a befektett energia  a tudásában meglátszik. Ő saját maga az előrehaladásának az  előidézője. Mint ahogy a felállás, járás is a saját  eredménye. Más nem tudta  helyette elérni. Azért, hogy eljuthasson a a szobában egyik helyről a másokra  Neki kellett lépkedni. 

Meggyőződésem, hogy ez az eredményorientáltság megvan, megmarad minden gyerekben, csak  lehetőséget kell adni ahhoz, hogy  saját maga  eljuthasson egyik szintről a másikra. 

Ehhe segítenek az alábbi egyszerű játékok, sokszori  újrajátszása

Állatok  vonatozása. (oda -vissza) játék 

 Eleinte 2-szer, 3-szor a bemelegító  játékként,  Később már csak 1-szer az elején és 1- szer a végén a foglalkozásnak

A  gyerek számára nem tűnik fel, de  nem véletlen a  3 ablakos   kocsik sora a játékban. A hármas  számfogalom  -bontás, egyenlőség  fogalmának cselekedtetéses  tanulása  a célja Ő csak  annyit  tud, hogy  dob valmennyit, és annyni állatott kell  berakni a vonatba amennyit a dobókockával  dobott. . (eleinte még  csak számlálgatással persze) Nyílvánvalóan a kedvenceit  veszi majd előre, s csak utána jönnek a többiek. De ezzel semmi gond. Mint ahogy azzal sem, hogy  az  első időkben ragaszkodik a megszokott megoldások pl ha  3-ast dob akkor  háom egyforma  állatot  helyez  fel a lapra.  A  dobások véletlenszerűsége  úgyis  eredményez előbb -utóbb olyan szituációt, hogy bontással lehet csak  megoldani a helyzetet. Így Ő maga fedezi el.hogy  lehet másképp is gondolkodni ugyanarról a három pöttyről  , mint  korábban.  (Lehet, hoyg első alkalommal  segíten kell ötlettel) deez  valódi   felfedezés, lesz a számára. Olyan új  út a gondolkodásában, az  hogy  a sémákon kívül  vannak más   jó megoldások is, amely  megalapozza a  későbbiek "saját "  felfedezéseit, s nagy szavaknak tűnhet de   a matematika szépségének megérzését is. S  bárhányszor  játszuk el  a vonatoztatást, mindig  más lesz mint az előző, vagy  azt megelőző. Minden egyes  játékban  megerősödik a hármas  számfogalom  valamelyik  eleme, ( bontott vagy teljes   mennyiség  fogalma), míg annyira   bevésődik  az 1, 2, 3 fogalma, hogy a korábban 15-20 perces  játékidő lecsökken 5-8 percre. Anélkül, hogy egyszer is  unalmas lett volna, a bevésődés megtörténik. 


A játék maga  kitekintés ad -a   dobókocka értékei miatt a nagyobb  mennyiségek  felé- , ami jó alapozója  lesz a későbbi 4-es-5-ös-6-os  számkörnek. Amit már nem ezzel a játékkal fog begyakorolni , megtanulni. hiszen addigra  ezt  már  meghaladja. Ezért  új szituációval  keltem  fel najd  újra az érdeklődését ha a következő szintre lép- 

-----------------------------------------------------------

Egyszerű , pihentető  játék, -de nagyon fontos  gyakorlat- ha   mindketten felválta  dobunk  dobókockánkkal (pl.: 5-5-t)  Aki nagyobb értékűt dobott egy piros korongot kap. a másik  semmilyent. Viszont  ha  egyforma  dobás lett belőle, akkor mindketten egy kék korongot  kapnak.  Az  a győztes akinek több piros korngja van a  végén. Ezzel a mennyiség azonosítása és realáció gyakorlása is  folyik észervételenül.

 Még nem kell megnevezni. Majd visszautalunk erre  a játékra amikor a reláció mint  szó megtanulásánál, megértésénél tartunk. Egyenlőre  csak bevésődik, hogy 3  több mint a 2. s ez bőven elég most. Ebből  lehet többet is egymás után  lejátszani, mert gyors és látványos eredményt ad. Tanítja  a győzelem és vereség  elviselést is,  ami szintén fontos. hiszen  senkinek sem megy  minden elsőre   tökéletesen.  Ahhoz sok   kudarcon / tévedésen keresztül vezet  az út. 


------------------------------------------------------------

Az  újabb játékhoz  elég 2  dobokocka és  egy kiszuperált, adott esetben hiányos puzzle készlet. Melynek a hátoldalát  fogjuk használni.  A 2 dobokocka egyikét  kicsit át kell  alakítani, úgy, hogy  a pontok fölé  egy piros, egy zöld, egy  sárga ,és egy  kék négyzetet ragasztunk. A maradék 2 oldalára pedig  egy -egy olyan  lapocskát, amin mind  a négy  szín megjelenik. 

A pontozott és  színezett dobókockával egyszerre  történik a dobás .A szín megmutatja, hoyg miylen  színű lapot kell elvennónk a halomból, a menyniset meg a pontozott  dobókocka  mutatja.

Itt is  érdemes mondjuk 8-10  dobásban  maximálni a játékot. ( Négyen  is játszhatják egyszerre, úgy, hogy egymás után mindenki  dob mindkét   kockával és  annak megfelelően veszi ki a lapokat a  maga számára. 

A végén jöhet az összegzés. Kinek milyen színből volt  a legtöbb lapja?  Így biztos, hoyg  mindenki  győztes lesz valamelyik  színből, mert  aki már egyben nyert az már  nem vesz részt a következő színek "versenyében" Én ajándéklapokat is készítettem jutalomként de ez el is hagyható . Ha csak a tanítványunkkal játszunk akkor lehet, úgy is játszani, hogy Ő dob az egyik dobókockával és mi  a másikkal, viszont csak Ő vesz ki lapokat. S azokból alakul ki végén a  színek sorrendje. 

Ha  csak  Ő vesz részt a színek válogatásában. érdemes kérni, hogy 2-es  oszlopokban rendezze  maga  előtt a színes llapokat. Egyrészt így  vizuális (mint egy  grafikonnál) azonnal látható lesz melyik szín hogy áll? Másrészt  jó lesz ez a rendszer a  páros számok témakörben később, mert addigra, már "kezében lesz" ennek a fogalomnak a tartalma.




Számfogalom :Hogyan jussunk 1-ről a 2-re?

Úgy 50- 60 évvel ezelőtt legalább is az nem volt  kérdés, hogy  kinek kell lerakni ezeket az alapokat, mert  egyértelmű volt, hogy  általános iskola  első osztályában tanítónak. Mint ahogy  ezt megelőzően 350 éven át is.

 Ez mára  már a felősség-áthárítás területe  lett.  A szülőktől kezdve, az óvónőkön át  a fejlesztő pedagógusokig, sokfelé  " megosztott" területe  lett a "matematika oktatásában". S igaz az a mondás, hogy sok bába közt  elvész a gyerek. Ha senkinek  sem a felelőssége egyértelműen akkor mindig át lehet passzolni a nem-tudás tünetét másra.

Ez a bejegyzés kifejezetten azoknak a pedagógusoknak és  szülőknek íródik, akik úgy gondolják, hogy  bíznak  magukban - elszántság, energia és  becsvágy terén is , és maguk akarják az energiát  befekteteni ebbe   munkába, s nem hagyják másra   ezt a fontos  ALAP- LETÉTELT. 

Garantáltan sok munkát kell belefektetni, viszont az eredménye nem egy hézagos, düledező  matematikai  ismeret  lesz, hanem  nagyon stabil, biztos  alap, amire   már felépíthető a matematika  minden csodája, akinek ez lesz az útja az életében. Akinek meg "csak" hétköznapi szinten  lesz szüksége a  számok használatára, legalább  mindenkor  bízhat a a 2x2 józanságában. 

Egy másik blogombam, már évekkel ezelőtt írtam erről, s  a top-listán van azóta is. Gondolom nem  véletlenül. hiszen a legtöbb  gond  az  alapokkal van.  Ezért egy részét  bemásolom ide, de a teljes  bejegyzés is   az alábbi linken  elérhető

https://diszcalkulia-lexia.blogspot.com/2012/04/szamfogalom-kialakitasa-regen-es.html

A tanítók enciklopédiája  az 1900-as  évek elején ilyen egyszerűen megfogalmazott, 

lényegre törő  módszertani  útmutatást adott a  tanítóknak ! 

Nem  csoda, hogy tisztában  is voltak azzal, hogy hogyan kell, milyen lépések sorozatával kell  felépíteni egy  szám (mennyiségi, absztrahált) fogalmát.  Nem  egyesek használatával, mások mellőzésével kedv szerint, hanem egymásra épülő, építő rendszerként. 


  1. Cselekedtetés 
  2. fogalalomkialakulás , 
  3. majd utána annak szemléltetésével és
  4.  változatos további gyakorlásával 
  5. létrejön  a számfogalom.
A diszcalkuliásnak kinevezett tanuló esetében pont ez a folyamat hiányos, akár a kezdetétől vagy valamelyik fázisától van problémája a gyereknek.

 Körülbelül 400 év óta. ebből bő 370 éven át azzal foglalkozott az oktatás kutatás - és irányítás, hogy  hogyan lehet  ezt a folyamatot  minél hatékonyabbá tenni.

                           Comeniustól, (1592-1670)
                                                 Pastalozzin  át (1746- 1827)
                                                             egészen dr. Beke Manó (1862-1946) egyetemi tanárig.

S kicsiszolódott
  a természetes  tanulást, 
előrelépést követő 
és leképező -folyamatrendszer!

 (cselekedtetés, fogalomalkotás, gyakorlás, által eredményezett tudás egysége).

Nem is volt  ezzel különösebb  probléma egészen a 70-es derekáig. Jól átgondolt, egyszerű eszközök segítségül  hívásával  (golyós számoló, pálcikák, korongok ) egy év  alatt a legszegényebb, vagy leghátrányosabb  környezetből  jövő diákok is elsajátíthatták - persze szakszerű tanítói vezetéssel- a 20-as számkört. 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  1. Cselekedtetés 
  2. fogalalomkialakulás , 
  3.  változatos további gyakorlás
Erre  adok  most  sok  hasznos, egyszerű , változatos,   otthon  előállítható , cselekedtető, fogalomkialakító, gyakorlást biztosító (akár  régi használt játékok   újrahaszosításával ) "JÁTÉKNAK"  látszó tevékenységet. Nem ötletbörze, rendszer  van benne.  Minden egyes  eleme  a következő lépést alapozza meg. Nem öncélú játszadozás, -mégha annak is látszik- ALAPOK LERAKÁSA , a következő fokozat  eléréséhez 


Az 1 mint mennyiség. 

Miből van egy ? 

No ez a kérdés így biztosan nem érthető egy kisgyerek  számára,de ha rákérdezünk, hogy  hány  Nap van  az égen,  tudni fogja, hogy  mire is  gondolunk az egyet illetően. S elkezdhetünk  máris  gyűjteni sokmindent  amiből éppen  egy van körülötte, rajta. Pl az orrát tekintve. S  máris ott vagyunk, hogy van amiből viszont kettő van neki (szem , füle, karja stb) S van amiből  viszont  csak egy- Ez a beszélgetés megalapozza, hogy az, hogy  valamiből egy van, az nem jelenti azt, hogy  mindenre  ez igaz. 
S az is  kiderül számára, hogy a " számok / mennyiségek" világához  a szavak útján jutunk  közel.
 
Itt most egy  korábbi   bejegyzésemet  linkelem be. mert  az első lépések megtétele nem változott gondolkodásomban , gyakorlatomban  az eltelt évek  alatt. Csak  bővítettem, gazdagítottam, de  rendszerében, felépítésben nem változtattam.  Hogy milyen  gyakorlatokkal bővítetettem az majd   a következő  bejegyzésben lesz látható.
A számoldal  megtekintésével, átbeszélésével kezdődik az egész folyamat 

 
Miből van egy a képen?
egy fecske nem csinál nyarat a közmondás szerint.de jelez!.
egy szelet pizza sok gyerek kedvence,
egy lapát amin a pizza van
egy paradicsom,
egy retek ami egér formájú
egy szelet sajt
egy vízcsepp a levélen
egy  földgömb amiből tényleg csak egy van  a világon
egy házikó
egy gyerek aki tanul
egy fadarab amit sárkánnyá lehet változtatni  festékkel
egy eper
 
és sok egyes  szám kisebbek nagyobbak. színesek

Ha  jól megfigyelte a lapot, fordítsuk le, és  próbálja így felsorolni  amit látott. Nem lesz teljes. lehet, hogy csak egyre emlékszik. Ez így természetes! De  ha újra megnézni, és  lefordítjuk, s megkérdezzük mire  emlékszik,  már többre  fog emlékezni! Egyúttal -anélkül, hogy bármit is mondanánk- tudatosul benne, hogy a figyelmét jobban kell  koncentrálni, mert nem mindegy mire emlékszik. Figyelem  nélkül  nincs  tanulás. S  tudatos  figyelem kialakítása  épp oly  fontos, mint  maga  a tanulandó. Nem megy egyik  napról  a másikra. Kondicionálni kell, tanulni, gyakorlni kell ezt is ! De nem fegyelmezéssel, hanem olyan szituációk teremtésével amiben Ő nem érzi feszültnek magát . Ha ő csak magának  számolhat el a kudarcával, az  bőven elég hajtóerő. S meg fog tenni mindent azért, hogy legközelebb  eredményesebb legyen. A tanulási , haladási, fejlődési vágy  mindenkiben benne  van. Hogyan  tanulna meg  megfordulni, felállni, járni, beszélni ha nem lenne  valami  belső  fejlődési vágya? Ezt a  fejlődési vágyat  csak jegelni, lehet, előállítani nem , az iskolában, de  az élet egészében is.
 Érdemes  a feladok végén. újra  elővenni ezt a lapot, s  elvégezni  újra a megfigyelős. viszszaidézős   feladatot. Egyrészt biztosan eredményesebb lesz, benne , mint korábban, de legalábbis nem lesz rosszabb és ez már önmagában pozitív  visszacsatolás  neki saját magának. ( s persze nekünk is). Másrészt  erősíti, hogy a szándékos  figyelmet tanulni. gyakorolni kell. 

 munkáltató oldal (ami  több lapon is  folytatható)

A felső részre a kivágott számjegyek kerülnek
alá pedig képek amiken  mindenből egy  valami  szerepel.
 
Üzletek reklámújságai  remekül használhatóak  erre a gyűjtögetésre. S  közben  rögzül mélyül  a mennyiség  fogalma is. Ami az egynél  triviális, de  a későbbiekben már  nem ilyen egyszerűen megoldható  feladat lesz. 

Fontos, hogy az általa választott képekre kérdezzünk rá! Nem az összesre  feltétlen, de   párra mindenképpen, hogy  tudjunk  beszélgetni a  választása kapcsán arról ami számára  fontos volt a döntéshozatalában. Miért épp azt választotta, mi tetszik  neki  benne? 
Kapcsolatba  kerülhetünk így az Ő  világával. Ha látja. hogy érdeklődünk iránta, akkor  bizonyosan  javulni fog  a teljesítménye is.  Megerősítést kap, hogy ez  fontos feladat  volt, amit Ő teljesített is! 

  

Beszélgetés a Freinet padagógiáról

 Kedves Olvasó!

Az alábbi linken  a  Tani-tani szakmai online   folyóiratban megjelent riportot lehet  megtekinteni, elolvasni.    

http://www.tani-tani.info/sites/default/files/interju_porkolabne_kora_zsuzsaval_1.pdf

 kedvcsináló részlet: 

http://www.tani-tani.info/volt_e_van_e_lesz_e_magyarorszagon_freinet_pedagogia

Ez a riport  a Freinet  pedagógiáról készült  velem bő 3/4 éve. Eredics Ágnes -akkor még főiskolai hallgató megkeresése által, szakdolgozatához. Ez a riport és azt követő  beszélgetés összegyúrva jelent meg ebben  a szakmai  folyóiratban, ami nagy  megtisztelteés   nekem és öröm is  egyben. 

Köszönöm a hallgatónak  Eredics Ágnesnek  és tanárának  Gombocz Eszternek , aki bíztatta e téma,  azaz a Freinet pedagógia  hazai adaptációjának eredményeit felvillantó beszélgetés feldolgozását, valamint   a 

szerkesztőinek is , hogy  megjelenhetett  ez  az  írás! 

Az alábbi fénykép az első Freinet-es  osztályom ajtaját  mutatja. A gyerekek életnagyságú alakjaival, amit Ők maguk készítettek el közös munkával, csomagolópapírra, 3.-os korukban (1988.ban). Akkor már  lanyhultak a szabályok, így nem okozott problémát az iskolában ez a fajta  megjelenés, Egy ideig  egyedülálló volt ez, majd elkezdett a többi   osztály is valami , rájuk  jellemző, gyerekek által készített  alkotással egyéni arculatot adni saját   terük belépéséhez.



Hétköznapi Freinet-s nap és egy könyvélmény

együtt  ez a 2013-as keltű blog bejegyzésem egy másik  "hétköznapi  "  blogomban, amelyet  valakik most 8 év  után  megtaláltak és  népszerű bejegyzésekbe  beemeltek.  :-) 

Van egy kép bennem, egy hétköznapi kép, 1991.februárjának egyik   délelőttjéről.

Két  tanítványom (elsősök) egy kiterített csomagoló papírra hatalmas   görög  vázát  festenek. Csíkok  és pöttyök, háromszögek   a díszítő motívumok,  jellegzetes   korsó forma. Tizenegy  körül jár  az idő, a  napi feladataikkal már készek, és saját  témájú festéssel töltik az idejüket a terem festő sarkában. Szabadon festhetnek  bármit . csak utána  vissza kell tenni mindent  a helyére. Ez a szabály.  Egy  antik görög vázaformát látok  a papíron. Az ötödikesek  alkotásai nyomán kaphattak  kedvet hozzá - gondolom-.
 
Önállóan megtervezte egyikük a formát, mintát, majd  kinagyítva  felrajzolta a csomagoló papírra és már  festésnél tartanak. Nagy felület ez elsős  gyerekeknek, de szemlátomást nagyon jól összedolgoznak. Szépen telítődik színekkel a festményük.
Egyértelműen egyikük a szellemiszerző -irányító-,  másik a  megvalósítást  segítő társ. Két  külön világ egyébként is  a  két gyerek mindenféle szempontból, mégis  a legnagyobb egyetértésben  haladnak előre  közös művükön. Időnként odanézek,  de nyugodtan  foglalkozhatom más gyerekkel, a legnagyobb harmóniában  festenek együtt.

A plénum idejére ( fél 12-re) el is készülnek, s két oldalról fogva  lapjukat, hozzák   a többieknek  megmutatni.  A "tervező" indítja a váza  bemutatását,  többes számban  beszélve   munkájukról, s mikor  Ő  befejezi,  társa is hozzáfűz még  2-3 mondatot. Büszkék alkotásukra - lehetnek is  persze - ,  a közös munka  eredményének elégedettségét tükrözik  arcuk.

Hat-hét évesek, s ösztönösen , természetes módon, tudnak  együtt dolgozni egy közös  célon, úgy, hogy az mindkettőjükben  örömöt váltson ki.

Mondathatnám persze  szakszavakkal is, hogy mindketten a kompetenciájuknak megfelelően vettek részt a közös  folyamatban. Egyenértékűen, függetlenül a munkafolyamat bonyolultságától. Kiegészítették, erősítették egymást, sikerre  víve a tervet.Mindketten azt adták bele a közös  munkába  amiben a legjobbak. Ugyanakkor  nyilvánvalóan, szükségük is volt egymásra, mert  egyedül túl nagy falat lett volna, még a 4 évvel magasabb szintű tananyag produktumának  "másolása". Idéző jelbe téve, a másolást, mert  a feketealakos  görög amfora  díszítősorai  egyikével sem azonos, a falon láthatók közül. Az nem másolás, az saját  elképzelés, saját  mintasor-

Egy könyv olvasása  hívta elő  ezeket a képeket az  agyam mélyéből. Egy olyan könyv amelynek borítójára csak úgy   rápillantottam könyvtárban, miközben  soromra vártam a kölcsönzéskor.

Bele se  lapoztam - mint máskor-, a címe alapján éreztem, hogy ez  egy jó könyv lehet, el kell olvasnom!


Nem csalódtam!

Legjobb élményeim közé sorolom azóta, s  csak ajánlani tudom mindenkinek akit  kicsit is érdekel, hogy mitől lehet jól éreznie  magát az embernek  a bőrében. munkahelyén ?

Mit lehet tenni  azért, hogy azt az időt amit munkával töltünk  hasznosnak érezzük? Függetlenül attól, hogy milyen munkakörben   dolgozunk.
Persze vezetőként  jóval több felelősséggel is annak megteremtésében, hogy a beosztottak is  jóérzéssel  gondoljanak  munkájukra.

Szívesen  idéznék  hosszan a könyvből. de a szerzők külön kérése, hogy ezt ne  tegyük. Igazuk van! Mindenféle  kiemelés a könyv  szövetéből torzót eredményezne. Megszakítaná azt a  gondolati láncot, ami az első mondattól az utolsóig  egységgé alakítja ennek a hatalmas  kutatásnak a következtetéseit.

Amit összegyűjtöttek a menedzserekkel , alkalmazottakkal  történt  interjúk során, s amilyen következtetésre  jutottak, az nem csupán egy  összegzés, sokkal  több annál. A  minőségi munkavégzés személyi komponenseinek meghatározása.

Általános érvényű "tételek", amelyek az élet  legkülönbözőbb területein használhatók,
alkalmazhatók. A  takarítói munkától az oktatáson át, az űrhajózásig. Ugyanakkor  nem receptkönyv, sőt épp ellenkezőleg. Nem kínál kész megoldást. Irányokat, gondolatokat világít meg, s  aki  ki akarja próbálni annak menthetetlenül a saját  útját  kell megtalálni.

Mint ahogy a gyerekek is megtalálták a cél megvalósításához   vezető legjobb  utat. Ha nem az  a két gyerek áll neki a közös munkának, bizonyosan egészen más  eredmény született volna.
Csodálkoztam is akkor  egy kicsit, hogy miért Ők ketten találták meg  egymást. Korábban nem láttam közös tevékenységben Őket.
Az ő szempontjaikat nem ismerem, de  mindenképp jó  párost alkottak. Kiegészítették egymást, ugyanakkor egyaránt elkötelezettek voltak saját céljaikat tekintve. Mindketten azt  csinálhatták  benne   amihez a legjobban értettek, s volt még egy közös pontjuk, az igényesség. Míg egyikük a tervező, szervező adottságait vitte   bele  a munkába, a másik a kitartó, nagy felületet gyorsan és  szépen befestő képességével segítette  a  cél megvalósítását. S ettől lett  közös   az eredmény, a teljesítmény és persze az öröm is.
Hiszem és régóta  vallom, hogy a tanítói munka valójában  menedzseri  tevékenység. Ami minden tanulói életkornál más  és más  kihívást is jelent  persze  a pedagógus  számára. Nem az a kérdés, hogy a pedagógus mennyire  ismeri a szaktárgyát - a szaktárgy, téma  ismerete az  alap - , hanem az, hogy  jól tudja-e  menedzselni a rábízott  diákokat?

Ami mindössze  két  dologból áll.
Két  meghatározóan fontos  körülmény megteremtéséből.

A pozitív, önállóságot, kreativitást, egyéni utakat  biztosító légkörből,
s azokból a szakmai  ismeretekből amik megteremtik az  "átvitelt" a tananyag és a diák között. Nem, csak a jó  tanulóknak, hanem  mindenkinek!

https://utimorzsak.blogspot.com/2013/11/konyvelmeny.html