A második évfolyam nagy kihívása a szorzótábla MEGTANÍTÁSA, MEGTANULÁSA.
- A régi módszer : a skandálás már nem működik a mai gyerekekkel.
- Új napi rutinra van szükség a tanórákon a szorzótábla bevésése elmélyítése terén.
Ehhez kívánok segítséget nyújtani, mert lehet egyszerűen, hatékonyan teljesíteni. (mint gyakorlatilag minden fontos tananyagot)
Először is szükség van:
- valamilyen vastagabb , egyik oldalán egyszínű papírra (pl. teás doboz)
- ollóra
- valamilyen íróeszközre : toll /filctoll /ceruza
Hasznos, ha a tanuló maga is elkészíti, ezzel is az alkotást, létrehozást éli át.
Majd 3-szor megismételjük ezt a "játékot" és folytatjuk valami más matematikai feladatsorral. A munkánk végén újra elővesszük a fenti szorzósort és 3-szor újra "eljátszuk" a szorzósor véletlenszerű kirakását.
Egy héten át, minden nap ugyanazzal a szorzósorral végig"játszuk" a fenti folyamatot. garantált a bevésődés Két hét alatt biztosan, de sokszor egy hét is elég a MEGTANULÁSÁHOZ
Következő héten egy másik szorzótáblával végezzük el ugyanezeket a gyakorlatokat.
UI. Ezt is "renitensen", a nyolcas vagy hetes szorzósorral kezdtem mindig. Ez a kettő a legnehezebb, ezért több idő is kell rá, mint a kettesre, amit már elsőben megtanult öntudatlanult a sorozat sokszori ismétlésével a páros szám témakörében,
S míg a kettesre volt bő fél éve annó, a többit 1-2 hét alatt kellene produkálni, de nem tudja, hogy hogyan. Meg kell tanítani tehát szorzótáblát / szorzósort tanulni.
Ez az algoritmus-mint gyakorlatsor
- Egyaránt tartalmazza a tét nélküli, próbálgatásból- tévedésből kialakuló gondolati mintát,
- Tevékenykedéssel egybekötött,
- A jó megoldást verbalizálással is összeköti, így az auditív rögzítést is bevonja
- csakúgy mint a vizuális memória felhasználását is
A gyerekeknek különböző tanulási stratégiáik, erősségeik vannak, ebből a gyakorlatból bizonyára mindenki megkapja ami őt a legjobban segíti, vagy akár felfedezi, hogy más módok is hasznosak a számára. -ami a későbbiekben hasznára lesz még.-
Én ezt mindig osztállyal is működtettem, csak nagyobb lapokkal, amit húztak a kezemből, s valaki aki kedvet érzett elkezdte azzal, hogy kiállt az osztály elé egy képzeltbei vonalra , oda ahol szerinte elhelyezkedne az Ő értéke. Utána aki úgy gondolta tudja, hogy az Ő "helye" hol van a sorban, szintén kiállt és mondta a szorzást amit képviselt. természetesen egy osztálynál többször kell lapra vinni a szorzósort, hogy mindenkinek jusson! Így eleve már megvan a 2-3 gyakolás a lapok elfogyásával az óra elején. Kiváltva pl a figyelemlapok használat is 3.osztályban.
A következő link az általam kialakított szorzósort bevezető diasora mutat, a blogbomban:
Ez az , ami bevezetője az adott szorzósornak: természetsen mindegyiknek külön-külön diasora van, és ezek egyenként megtalálhatók a blogban a jobb oldali sávban és ingyenesen bárki letöltheti, használhatja.

