2026. június 28., vasárnap

NEKEM BEVÁLT : szorzótáblák megtanítása

A második évfolyam nagy kihívása  a szorzótábla MEGTANÍTÁSA, MEGTANULÁSA. 

  1. A régi  módszer : a skandálás  már nem működik a mai gyerekekkel
  2. Új napi rutinra van szükség  a tanórákon a szorzótábla  bevésése  elmélyítése terén.  
Ehhez  kívánok segítséget  nyújtani, mert lehet egyszerűen,  hatékonyan  teljesíteni.  (mint  gyakorlatilag minden fontos   tananyagot

Először is  szükség  van:
  1. valamilyen vastagabb  , egyik oldalán  egyszínű papírra (pl. teás doboz)
  2. ollóra 
  3. valamilyen íróeszközre :  toll /filctoll /ceruza 



Hasznos, ha  a tanuló maga is elkészíti, ezzel is az alkotást, létrehozást éli át. 

Majd 3-szor  megismételjük ezt a "játékot" és folytatjuk  valami más  matematikai  feladatsorral.  A munkánk végén  újra elővesszük a fenti szorzósort  és 3-szor  újra  "eljátszuk" a szorzósor véletlenszerű kirakását.
Egy héten  át, minden nap   ugyanazzal a szorzósorral végig"játszuk" a fenti  folyamatot.  garantált a bevésődés   Két hét alatt biztosan, de sokszor  egy  hét  is elég a MEGTANULÁSÁHOZ 
Következő héten egy másik szorzótáblával végezzük el ugyanezeket a gyakorlatokat. 

UI.  Ezt is  "renitensen", a nyolcas  vagy  hetes  szorzósorral kezdtem mindig. Ez a kettő a legnehezebb, ezért több idő is kell rá, mint  a kettesre, amit már elsőben megtanult öntudatlanult a sorozat sokszori ismétlésével a páros szám témakörében,
 S míg a kettesre volt bő fél éve annó, a többit 1-2 hét alatt kellene  produkálni, de nem tudja, hogy hogyan. Meg kell tanítani tehát  szorzótáblát / szorzósort  tanulni. 

Ez az algoritmus-mint gyakorlatsor  
  • Egyaránt tartalmazza a tét nélküli, próbálgatásból- tévedésből kialakuló gondolati mintát, 
  • Tevékenykedéssel egybekötött, 
  • A jó megoldást verbalizálással  is összeköti, így az auditív rögzítést is  bevonja
  • csakúgy mint a vizuális  memória  felhasználását is
A gyerekeknek különböző tanulási stratégiáik, erősségeik vannak, ebből a gyakorlatból bizonyára  mindenki megkapja ami őt a legjobban segíti, vagy akár  felfedezi, hogy más   módok  is hasznosak a számára. -ami a későbbiekben  hasznára lesz még.- 

Én ezt  mindig osztállyal is  működtettem, csak  nagyobb  lapokkal, amit húztak a kezemből, s valaki  aki  kedvet érzett elkezdte  azzal, hogy kiállt az osztály elé  egy képzeltbei vonalra , oda ahol szerinte  elhelyezkedne  az Ő értéke. Utána  aki  úgy gondolta  tudja, hogy az Ő "helye" hol van a sorban, szintén  kiállt és mondta a szorzást amit képviselt.  természetesen egy osztálynál többször kell lapra vinni a szorzósort, hogy mindenkinek jusson! Így eleve már megvan a 2-3 gyakolás  a lapok elfogyásával az óra  elején. Kiváltva pl a figyelemlapok használat is 3.osztályban.

A következő link az általam kialakított  szorzósort bevezető diasora  mutat, a blogbomban: 
Ez az ,  ami bevezetője  az adott szorzósornak: természetsen mindegyiknek  külön-külön  diasora van, és ezek  egyenként megtalálhatók a blogban a jobb oldali  sávban és ingyenesen bárki letöltheti, használhatja.