NEKEM BEVÁLT : A tanév eső napjának közös "emléke"

Bár  most, mikor  írom ezt a  bejegyzést , épp hogy véget ért  tanév a  diákok számára, de  sokkal hamarabb itt lesz az új  tanév első napja, ami egyben az első  élménye is az új  vagy régi osztálynak és pedagógusának. S ez az első nap meghatározó jelentőségű lehet az egész évet illetően !

Évtizedeken át  így kezdtem az első tanítási napot. Akkor is ha vadonatúj csapatatl kezdődött, akkor is amikor a korábbi osztállyal folytatódott a tanévünk.

  • Megint kicsit "renitensen", átlépve  a szokásos  formulán,  körbeültünk, - ha kellett bemutakoztam- majd a színespapír gyűjteményemmel minden gyerekhez személyesen odamenve, megkértem, hogy a kedvenc  színéből tépjen  le  egy darabot  és őrizze a kezében, amíg körbeérek.
  • Aztán elővettünk kolégámmal egy nagy alakú sima füzetet és körbehaladva mindenkitől kértem egy kis darabkát a választott papírjából,  majd  azt beragasztottam a  füzetbe,  mellé  írva a keresztnevét, miközben megkérdezem, hogy neki mi jut eszébe  a színről?Így  pár szóval  azt is leírva  ami  neki a színről eszébe jut.  Így minden gyerek  megjelenik a maga színével, élményével teljesen egyenrangúan. Senki nem uralt közben senkit, s nem is szorult periférira sem. Ez nagyon fontos! 
  • A harmadik lépcsőfoka ennek a "gyűjtésnek", hogy akkor  álljunk fel, és készítsünk egy közös  képet kb A3-as  méretben, amin megjelnik az ami a színekhez kapcsolódtak elmondásaikban. Itt már termsézetses "csoportol" alakulnak a színek  kapcsán, s megállapodások születnek, hogy ki melyik  részlet megalkotásában  vesz részt .  Nincs semmi más  lehetőségük mint  tépkedni a megmaradt nagyobb papírból és  ragasztóval rögzíteni  az általuk eltervezett  "kép" megfelelő helyére. 
  • A közös alkotás felkerül a terem egy kinevezett   falára, és egész évben  ott  marad.  Emlékeztetve ,és figyelmezetve is egyúttal mindannyiunkat arra, hogy egyenlőek vagyunk! Részei  a közösségnek  függetlenül a tanulmányi eredmények aktualitásától. Többek vagyunk mint egy érdemjegy a naplóban (Krétában) 

Az erről készült  fénykép /rajz  az  ÉLTÜNK KÖNYVÉnek az első bejegyzése utáni közös alkotás lesz abban  az évben, de ez  most csak utalás a Freinet-s  technikákra. E nélkül , önmagában is működik ez a képalkotás.