Bár most, mikor írom ezt a bejegyzést , épp hogy véget ért tanév a diákok számára, de sokkal hamarabb itt lesz az új tanév első napja, ami egyben az első élménye is az új vagy régi osztálynak és pedagógusának. S ez az első nap meghatározó jelentőségű lehet az egész évet illetően !
Évtizedeken át így kezdtem az első tanítási napot. Akkor is ha vadonatúj csapatatl kezdődött, akkor is amikor a korábbi osztállyal folytatódott a tanévünk.
- Megint kicsit "renitensen", átlépve a szokásos formulán, körbeültünk, - ha kellett bemutakoztam- majd a színespapír gyűjteményemmel minden gyerekhez személyesen odamenve, megkértem, hogy a kedvenc színéből tépjen le egy darabot és őrizze a kezében, amíg körbeérek.

- Aztán elővettünk kolégámmal egy nagy alakú sima füzetet és körbehaladva mindenkitől kértem egy kis darabkát a választott papírjából, majd azt beragasztottam a füzetbe, mellé írva a keresztnevét, miközben megkérdezem, hogy neki mi jut eszébe a színről?Így pár szóval azt is leírva ami neki a színről eszébe jut. Így minden gyerek megjelenik a maga színével, élményével teljesen egyenrangúan. Senki nem uralt közben senkit, s nem is szorult periférira sem. Ez nagyon fontos!
- A harmadik lépcsőfoka ennek a "gyűjtésnek", hogy akkor álljunk fel, és készítsünk egy közös képet kb A3-as méretben, amin megjelnik az ami a színekhez kapcsolódtak elmondásaikban. Itt már termsézetses "csoportol" alakulnak a színek kapcsán, s megállapodások születnek, hogy ki melyik részlet megalkotásában vesz részt . Nincs semmi más lehetőségük mint tépkedni a megmaradt nagyobb papírból és ragasztóval rögzíteni az általuk eltervezett "kép" megfelelő helyére.
- A közös alkotás felkerül a terem egy kinevezett falára, és egész évben ott marad. Emlékeztetve ,és figyelmezetve is egyúttal mindannyiunkat arra, hogy egyenlőek vagyunk! Részei a közösségnek függetlenül a tanulmányi eredmények aktualitásától. Többek vagyunk mint egy érdemjegy a naplóban (Krétában)
Az erről készült fénykép /rajz az ÉLTÜNK KÖNYVÉnek az első bejegyzése utáni közös alkotás lesz abban az évben, de ez most csak utalás a Freinet-s technikákra. E nélkül , önmagában is működik ez a képalkotás.